2020 m. spalio 24 d., šeštadienis

Keep calm and eat some fondue: Žinutė jauniesiems medikams

Sveiki.

Pastaruoju metu teko susidurti su nemažai jaunųjų Lietuvos medikų, atvykusių ar planuojančių greitu metu atvykti dirbti į Šveicariją. Mano vyras jau sako, kad turėčiau kurti medikų verbavimo agentūrą :) Mūsų namus tai jau senokai vadina "Hotel Lietuva". 

Rašau šitą įrašą dėl to, kad mane liūdina protingų, įdomių, jaunų žmonių nepasitikėjimas savimi. 

Aš noriu jus nuraminti. 

Jūs esate lygiaverčiai medikai, kaip ir tie, kurie pabaigė mediciną Šveicarijoje, Vokietijoje ar dar kur nors. Taip, Lietuvoje yra mažiau praktikų, bet visi tie dalykai greitai išmokstami. Kai sakau greitai, turiu omeny LABAI GREITAI. Per mėnesį ar du jūs jau jausitės visiškai tikri dėl tų menkų praktikinių aspektų, kurių galbūt jokioje studentų praktikoje nematėte ir negirdėjote. Pirmąsyk drebės rankelės, o antrą ar bent trečią jau ne. Po šimto kartų nesuprasite, ko ten išvis bijojote (panašiai kaip daugsyk darantis Corona testą 😁).

Pačios medicinos studijos tikrai yra užtenkamos pradėti dirbti mediku, nesvarbu kurioje šalyje. Ne be reikalo Šveicarija yra įtraukusi Lietuvą į lengvai pripažįstamų diplomų kategoriją. Yra net ir ES šalių, kur taip lengvai diplomo čia nepripažįsta.

Žodžiu, neabejokite savo žiniomis, net jei dabar ir atrodo, kad nieko neatsimenate (normalu), ir turėkite omenyje, kad kiekvienas kitas medikas, ar Chefarzt, ar Oberarzt, ar Assistenzarzt, kuris dirbs su jumis, irgi buvo toje pačioje vietoje, kai ką tik baigęs studijas turėjo pradėti dirbti. Ir jie tikrai to nepamiršo. Ir jums padės. (Patikslinu: kalbu apie Šveicariją, kartais man atrodydavo, kad Lietuvoje tai jie pamiršo, kad kažkada buvo jūsų vietoje).

Medikai, besijaudinantys dėl savo pirmosios darbo dienos/savaitės Šveicarijoje, dažnai man sako "aš turbūt nieko nesugebėsiu ir mane išmes". 

Kai ateini į pirmą klasę, niekas iš tavęs daug nesitiki, tu ateini tam, KAD išmoktum. Lygiai taip pat su rezidentūra: niekas nesitiki, kad tu viską žinai ir moki, tu ateini tam, KAD išmoktum. Juk darbdaviai jus kviečia į pokalbius ir ima į darbo vietas, nors žino, kad jūs "pirmokai", kad jūs ką tik baigėte studijas, ir dar kažkur Lietuvoje! Ir tai tik parodo, kaip gerai jie žino, kad protingą galvą bet ko galima greitai išmokinti. O protingą galvą turite jūs visi iki vieno, nes jūs baigėte mediciną (nebent visus egzus rašėte su špargalkėmis, tada gal ir ne, nežinau 😀). 

Ir dar - čia super retai ką nors iš darbo išmeta. Tiesą sakant nesu patyrusi savoje aplinkoje to. Tik Vokietijoje yra pasitaikę - ten net du rezidentus per dvejus metus atleido per bandomąjį laikotarpį. IR JIE ABU BUVO VOKIEČIAI, nors ligoninė buvo prikimšta užsieniečių. Kodėl atleido? Ne dėl to, kad jie kažko mediciniško nesugebėjo - jie nesugebėjo būti kolegomis ir adekvačiais žmonėmis. Pavyzdžiui, palikdavo krūvas nebaigtų reikalų, kuriuos padaryti jiems priklausė dienos metu, budinčiam gydytojui, kuris ir taip vienas būdavo atsakingas už skyrius ir priėmimą. 

Nesistebėkite, kad pradžioje bus sunku. Taip, mano blogo įrašai aprašo Šveicariją ir rezidentūrą labai teigiamai, bet tai yra sąlyginis dalykas, aš lyginu sąlygas čia su kitomis šalimis. Bet niekur nėra tobula. Ir rezidentūros pradžia NIEKUR nėra lengva. Ir čia stringa elektroninės medicinos sistemos. 

Pradžioje bus sunku ir fiziškai, ir psichologiškai. Vien dėl naujų atsakomybių, užgriuvusių jūsų pečius, dėl staiga tiek daug laiko, praleidžiamo darbe - ypač tiems, kurie dar niekada nėra nieko dirbę. BET čia, Šveicarijoje, šitą pradžią stipriai palengvina tai, kad:

- niekas ant tavęs nešauks ir durniumi nevadins

- niekas nelieps tau eiti pirkti klijų ir popieriaus iš savo pinigų klijuoti ligos istorijoms (jas čia ir taip "klijuosite" kompiuteriu)

- jeigu jums reikės izoliuotis dėl užsikrėtimo Covid19 ar tiesiog būsite "ant biuletenio", jūs gausite pilną algą

- naktinio budėjimo metu paskambinus vyresniajam gydytojui jis jūsų neapšauks, kodėl trukdote miegoti, o jei bus tikrai sudėtingas atvejis, jis ateis į ligoninę net ir antrą valandą nakties jums padėti

- už visus jūsų viršvalandžius bus atsilyginta - laisvalaikiu arba pinigais

- mėnesio gale atėjus algai jūs jausitės sočiai atlyginti už pastangas ir laiką

Visa tai nereiškia, kad bus lengva. Mediko darbas yra apskritai sunkus, galbūt ima atrodyti tam tikra prasme lengvesnis su laiku, kai įgauname daugiau praktikos ir imame pasitikėti savo žiniomis. Bet tai ateina tik bėgant metams (nepasakyčiau, kad man jau atėjo). Ir gerai - nes turint šimtaprocentinį pasitikėjimą savo žiniomis galime oi kiek klaidų pridaryti!

Yra visiškai normalu jaudintis ir bijoti, tačiau prašau jūsų, nemanykite, kad jūs nesugebėsite. Aš jums pažadu, kad sugebėsite. 

Jūs sugebėjote baigti medicinos studijas Lietuvoje, su nebūtinai visada adekvačiai besielgiančiais dėstytojais. Jūs sugebėjote išmokti vokiškai (jei jau siunčiate CV į Šveicariją), o gal ką tik pasiryžote pradėti mokytis vokiečių kalbos - OHO! - tai reikalauja beprotiškai daug drąsos! Jūs esate tie, kurie išdrįsote! Ir jūs sugebėsite! Todėl jums ir siūlo darbą - jie žino, kad jūs sugebėsite. Jie motyvuoti jums padėti, KAD sugebėtumėte. Ir dar - tikrai susišnekėsite normalia Hochdeutsch vokiečių kalba, nebijokite. 

Keturi man pažįstami jauni Lietuvos medikai per praėjusius kelis mėnesius pradėjo dirbti Šveicarijoje. Jie irgi manė, kad nesugebės, nesusišnekės ir, aišku, iš pradžių manė, kad tikrai darbo neras. Nuo CV išsiuntimo iki darbo gavimo (žodinio patvirtinimo) daugumai jų praėjo tik 1-2 savaitės. Reikia tik pataikyti išsiųsti CV, kur jiems tikrai reikia žmogaus. O tai tikimybei padidinti tiesiog siųskite LABAI DAUG CV. Na, bent 30-50. Ir pradžiai rinkitės tiesiog bet ką ir bet kur, tada labai greitai rasite vietą. O kai jau būsite čia, ramiai sau susirasite kitą, norimiausią, ir daug lengviau ją gausite, kai jau CV stovės bent pusmetis dirbtas Šveicarijoje.  Plius jau būsite gavę krūvą pinigų ir laikas vis tiek nebus prarastas, nes bent jau metus BET KOKIOJE SRITYJE užskaitys jums į BET KURIOS SRITIES rezidentūrą. Tai galite padirbti psichiatrijoje metus ir paskui eiti būti kardiologu. Tie metai nebus prarasti. 

Ir dar patarimas - jei jau turite visus dokumentus, įskaitant kalbos diplomą, išsiųskite juos į Mebeko dar neturėdami darbo vietos. Nes visada yra darbo vietų per sofort, kur jiems tiesiogine to žodžio prasme reikia rezidento nuo rytojaus. Jei jūs rankote laikysite Mebeko diplomo pripažinimą, tai jus ir paims. Jei ne, jūsų nė nesvarstys, nes Mebeko nuo dokumentų išsiuntimo gausite per 4-6sav. (taip gavo tie keli medikai, kurie ką tik pradėjo dirbti). 

Aš jums garantuoju, kad darbą rasite, jei ieškosite. Čia šimtaprocentiškai pasitvirtins pasakymas: kas ieško, tas randa. 

Žodžiu, žmonės, jūs geri, jūs protingi, jūs faini. 

Keep calm and eat some fondue. 

Lija

Neapsigaukite. Fondue nėra tiesiog išlydytas bet koks sūris, tai patiekalas, daromas dažniausiai iš dviejų specifinių sūrio rūšių, padarytų iš pieno karvių, besiganančių tam tikrame regione kalnuose, maišant su baltu vynu, neretai įmetant ir česnako.