2014 m. vasario 22 d., šeštadienis

Pilni mėgintuvėliai kraujo, pirštinės ir apie ką šnekasi daktarai

Apie kraują ir vieną įdomų atvejį
Šią savaitę teko kaip niekad daug imti kraujo. Praktiškai visas kraujo ėmimas skyriuje tapo mano pareiga ir seselės bei kiti daktarai net neplanuodavo jo imti, taigi net grįžusi po poros valandų operacinėje dar atrasdavau tuščių mėgintuvėlių, kuriuos tekdavo pripildyti. 
Labiausiai džiaugiausi, kai pirmadienį pavyko sėkmingai paimti kraują vienai pacientei, kuriai prieš tai penktadienį niekaip nesugebėjau to padaryti. Bet dar džiugiau buvo, kai savaitės gale sužinojau visą minėtosios pacientės istoriją - praėjusį penktadienį jai buvo diagnozuotas negimdinis nėštumas (konkrečiau - nėštumas kiaušintakyje). Tokia būklė yra gyvybiškai pavojinga ir šitą nėštumą buvo nutarta šalinti laparoskopijos metu. Taigi pacientė tą patį penktadienį po kelių valandų buvo operuojama, TAČIAU kiaušintakyje nebuvo rasta tai, ko buvo tikėtasi ir niekas nepašalinta, nes nebuvo, ką šalinti, nors tiek ultragarsinis tyrimas, tiek simptomai rodė, kad tikrai yra nėštumas kiaušintakyje. Po kelių dienų ji buvo išrašyta iš ligoninės ir prisakyta ateiti savaitės gale dar vienam ištyrimui. Šįsyk tiriant ultragarsu buvo rastas akivaizdus nėštumas GIMDOJE (ultragarsu stebint matomas toks juodas mažas taškiukas). Pavyzdys:
Esmė, kad jos nėštumas buvo toks ankstyvas, kad prieš savaitę nieko gimdoje dar nesimatė, o kas ten matėsi taip aiškiai kiaušintakyje lieka nelabai aišku... Pacientė kreipėsi į gydytojus, greičiausiai, vos kelios dienos po apvaisinimo. Žodžiu, buvo didelis džiaugsmas, kai paaiškėjo, kad viskas gerai ir moteris sėkmingai galės toliau lauktis vaikelio. Nes prieš savaitę ji, vargšė, verkdama priėmė naujieną, kad nėštumas, deja, turės būti pašalintas. Ir va iš tokios jos verkiančios tada man teko imti kraują. Beje, gydytojos teigimu, atlikta laparoskopija pacientės nėštumui neigiamos įtakos neturės.

Apskritai kraujo ėmimas ima eitis geriau dėl to, kad atsirado daugiau drąsos imti kraują iš visokiausių kitų venų, ne vien iš alkūnės linkio srities, bei ėmiau sugebėti iškart atsirinkti, iš kur imti, o iš kur geriau nė nemėginti, užtat dažniau pavyksta paimti iš pirmo karto. Beje, praeitos savaitės išvada, kad pavyksta arba iškart, arba išvis nepavyksta, šią savaitę jau nepasitvirtino, nes keletą kartų pavyko pataikyti iš antro karto. Labiausiai tai savimi stebėjausi, kai pavyko pirmu kartu paimti kraujo dviems labai stambioms moteriškėms. Vienos kraujas bėgo tokiu greičiu, kad vos spėjau keisti mėgintuvėlius, matyt, dėl aukšto kraujospūdžio jie prisipildydavo per kelias sekundes. 
Dar šią savaitę buvo viena sena močiutė, kuri, kai atėjau, pasakė: "NE NE, man šiandien TIKRAI nereikia imti kraujo." Ji taip įrodinėjo, kad pasakiau, jog nueisiu pasitikslinti. Papasakojau visa tai seselei ir ta nuėjo su ja pasišnekėti. Kraują visgi imti reikėjo, taigi seselė vėl nusiuntė mane pas tą ligonę. O ta senutė ėmė manęs labai atsiprašinėti, nes jai pasirodė, kad atseit aš pamaniau, jog ji nenori, kad imčiau kraują, nes esu užsienietė. Ji ėmė aiškintis, kad nieko neturi prieš užsieniečius ir kad čia nesusipratimas, tada paklausė, koks mano vardas ir iš kur esu ir daug kartų gyrė, koks gražus vardas bei kaip smagu, kad Lietuva laisva. O aš jai taip ir nesugebėjau išaiškinti, kad niekas nepamanė, jog ji nemėgsta užsieniečių. 
Dar šią savaitę gavau moralą iš vienos daktarės, kad esu šeštame kurse, o taip nieko nemoku - ji turėjo galvoje, kad nemoku imti kraujo (na, dabar jau beveik moku, bet vis tiek), statyti kateterių ir taip toliau. Neesmė, kad jai daug kartų sakiau, kad Lietuvoje didžiumą tų darbų atlieka seselės, o ne daktarai, ji vis tiek stebėjosi ir negalėjo patikėti, vis klausinėjo, tai ką daro seselė, jeigu jai niekaip nepavyksta paimti kraujo. Aš spėjau, kad gal kviečia vyresniąją seselę... Bet jei rimtai, aš nelabai žinau, kaip yra Lietuvoje tokiu atveju, argi seselė, nepavykus paimti kraujo, kviečia daktarą jo imti?! Gal aš kažko nežinau?

Pirmoji anamnezė vokiškai
Ketvirtadienį gavau surinkti pirmą savo gyvenime anamnezę VOKIŠKAI. Klaikiai nepasisekė, nes pacientė buvo ekstra sunki, serganti daug ligų ir patyrusi daug traumų plius ne itin aiškiai kalbanti. Turėjau jos išklausti, kokiomis ligomis serga, kokias operacijas patyrusi, kiek vaikų gimdžiusi ir taip toliau. Paklausti man nėra jokios bėdos, bet kokia didelė problema kyla, kai pacientė ima atsakinėti, papildydama faktus plačiomis istorijomis, kaip kas vyko! Suprasdama gal 60% to, ką ji pasakoja, sugebėjau šiaip ne taip užpildyti laukelius specialiame anamnezės lape, tačiau teko dėl kelių žodžių rašybos pasikonsultuoti su pačia paciente. Manau, darbą atlikau labai prastai, nes paskui daktarė papildė mano rašliavą dar tiek pat savo rašliavos. Žodžiu, aiškiai iš naujo išklausinėjo to paties, ką klausinėjau aš. 
Beje, kita pacientė tą dieną manęs klausė, ar kartais nesu iš Vengrijos, mat jai pasirodė, jog mano akcentas vengriškas. O viena seselė klausė, ar esu iš Ukrainos. Tai aišku, niekam nepasirodė, kad mano akcentas yra lietuviškas, nes dar nesutikau žmonių, kurie pažinotų kitų lietuvių. O vasario 16 dieną lyg tyčia sutikome vieną vietinę lietuvaitę, dirbančią vienoje kavinėje. Buvo gan maloni staigmena, kai ji staiga prašneko lietuviškai. Ji jau penkiolika metų gyvena Erfurte, o spėju, kad dabar jai tik kokie 20 metų, taigi, matyt, tėvai išsivežė dar visai mažą Vokietijon.

Vokiškas maistas ir pokalbių temos jo metu
Pastebėjau, kad darbuotojų valgykloje visada nors vienas iš trijų meniu pasirinkimų būna kažkoks keistas. Pavyzdžiui, ekstra saldus - kartą buvo kažkokie keisti kažkokios pusžalės tešlos kukuliai, pripildyti abrikosais bei patys plaukiojantys abrikosų uogienėje. Kartą netyčia pasirinkau patiekalą, kuris, tikėjausi, bus mėsos šmotas (mat meniu numeris 1 dažniausiai būna mėsos šmotas), bet gavau ŠALTIENOS šmotą... Šaltienos aš išvis nemėgstu, o juolab pietums, kai norėtųsi kažko karšto... Na, o vakar draugas per klaidą pasiėmė meniu numeris 2 - tai buvo MANŲ KOŠĖ su uogiene. Labai keistas variantas PIETUMS. Tai yra viena iš problemų Vokietijoje - nes net gerai mokėdama vokiškai vis tiek nežinau daugybės maisto produktų ir patiekalų pavadinimų, mat labai dažnai būna patiekiami kažkokie specifiniai šiam regionui tradiciniai valgiai, turintys savo keistus nieko man nesakančius pavadinimus. Į tradicinius valgius paprastai būtinai turi įeiti troškinti/rauginti kopūstai (Sauerkraut). 
Apie ką daktarai dažniausiai kalba valgio metu? Galėčiau išskirti tris pagrindines pokalbių temas:
1) Kitų darbuotojų, ypač tuo metu įėjusių valgyklon, apkalbinėjimas. Na, nepiktybinis, o koks nors apie keistus batus ar megztinį. Tačiau man labai tas krenta į akis (ar ausis). Pavyzdžiui: "Kas ši šokoladinė mergaitė?","O kas tas žilas vyrukas, mėgstantis džiunglių motyvus? Vakar buvo megztinis su žirafa, o šiandien marškiniai su drambliais..."
2) Pacientų aptarimas. Dažniausiai kokių nors išskirtinių pacientų, kuriems operuojant kažkas nepasisekė ar tiesiog kurie elgiasi kažkaip keistai ir panašiai. Tarkime, šią savaitę nemažai apkalbų sulaukė maždaug keturiasdešimties metų pacientė, kuri, sužinojusi, jog po operacijos negalima keturias savaites mylėtis, buvo siaubingai pasipiktinusi - vos ne iki tokio lygio, kad, jei būtų žinojusi, būtų nesioperavusi, ir daktarai kalti, kad jos neįspėjo. Nes gi KAIP ĮMANOMA KETURIAS SAVAITES?! Jai tai atrodė kur kas klaikiau negu pati operacija. Pati buvau ten, kai jai tai buvo pranešta ir mačiau jos stebėtiną reakciją. Dažniausiai moterys visiškai ramiai priima tokią rekomendaciją, kaip ir tai, kad negalima keturias savaites plaukioti baseine ar gulėti vonioje ir panašiai. 
3) Kalnai ir slidinėjimas. Šitą temą jie visi tiesiog DIEVINA. Čia Tiuringijoje yra kalnelių, nuo kurių galima kur kas įspūdingiau paslidinėti nei nuo Vilniaus Liepkalnio, tai gal dėl to daugelis daktarų propaguoja būtent šią sporto šaką. O per atostogas važiuoja kur nors tolėliau, pavyzdžiui, du daktarai iš mano skyriaus dabar yra Austrijos kalnuose. Turbūt nepraeina nė dienos, kad nors koks daktaras nepasakytų ko nors apie kalnus ar slidinėjimą. Aš pati gyvenime neslidinėjusi ir neturiu ką pridurti. Nebent, kad norėčiau pamėginti.

Kava ir operacinė
Šią savaitę išmokau gaminti kavą tuo senovišku aparatu su filtriniu popieriumi. Mat rytais yra toks "aptarimų laikas", kurio metu reiktų aptarti pacientus ir panašiai, bet iš tiesų daktarai tik papliurpia kokiomis nori temomis ir tik šiek tiek apie pacientus. Pavyzdžiui, vieną dieną užvirė diskusiją apie žirafiuką Marijų Danijoje. Tuo pačiu geriama kava ir valgomi saldainiai, gauti dovanų iš pacientų. Pacientai čia labai mėgsta dovanoti saldainius išeidami iš ligoninės - kaip atsisveikinimo dovanėlę. Taigi kai Lietuvoje operuojantis chirurgas gauna iš paciento kokį tūkstantėlį "dovanų", čia jis gauna mažą "Merci" saldainių dėžutę. Ir visiems gerai. Pagal neseniai atliktą apklausą Vokietijoje gydytojo profesija patenka į pirmą penketuką profesijų, kurių atstovais Vokietijos žmonės labiausiai pasitiki. Taip ir atrodo iš pacientų - dauguma labai gerbia gydytojus ir labai pasitiki. 
Operacinėje šią savaitę buvau kiek mažiau, nes keliems daktarams išvykus atostogauti buvo atliekama kur kas mažiau operacijų. Visgi teko asistuoti keliose itin sunkiose operacijose. Pati operacija savaime yra paprasta kaip visada, bet kartais pacientės anatominė sandara ar didelis kraujavimas ją labai apsunkina. Taigi buvo viena pacientė, kurios gimda buvo be galo didelė ir labai sunku buvo ją išpreparuoti bei pašalinti plius labai gausiai kraujavo. Viskas užtruko kone dvi valandas, nors įprastai tokia operacija trunka iki valandos su visais anesteziologų paruošimais ir taip toliau. Belaikant kažkokį metalinį įrankį, kurio lietuviškai nemoku pavadinti, man ėmė klaikiai skaudėti nykštį, nes jis nepatogiai buvo įsirėžęs į tą instrumentą, o tempti jį reikėjo su didele jėga, tačiau sugebėjau kažkaip išlaikyti iki galo. Nors panašiai kaip bėgant maratoną buvo tokių momentų, kai jau atrodė, kad nebegaliu. Ir kuo toliau, tuo man aiškiau, kad chirurge būti nenoriu - tai be galo sunku fiziškai. 
Gera naujiena ta, kad jau beveik visada pataikau visais penkiais pirštais į sterilias chirurgines pirštines, kai operacinės seselė jas paduoda. Tiksliau, ji laiko pirštinę, o daktaras iš viršaus turi įkišti ranką, kad nebūtų pažeistas sterilumas. Yra labai sunku pataikyti visais penkiais pirštais į teisingus pirštinės tarpus, bet po truputį ranka įpranta ir galų gale imi pataikyti. Taigi šią savaitę jau tikrai geriau pataikiau :) Menki praktikantų džiaugsmeliai.





4 komentarai:

  1. Julija, tu esi labai talentinga, gabi, įdomi mergina. Suprantu, kad 'blogų' rašymas yra populiaru ir smagu. Bet manau, kad toks atviras dalinimasis pacientų istorijomis garbės mediko profesijai neprideda. Jei kažkas nusprendžia tau patikėti paslaptį, o tu ją visiems išplepi, tai iš dalies yra tavo kaltė, o iš dalies to žmogaus, kuris tavim pasitikėjo. Pacientai yra labai pažeidžiami, jie neturi pasirinkimo - tu žinau apie dvirages gimdas ir nėštumus ir panašiai, nesvarbu, nori jie to, ar ne. Aprašai, kaip smagiai jie apsigauna, citata: "Pirmą dieną gavau atlikti makšties ir gimdos kaklelio apčiuopą. Mane labiausiai stebino faktas, kad pacientė visiškai be problemų sutiko, kad studentė ją čiupinėtų. Matyt, todėl, kad dėl mano vienodos aprangos su gydytojais, susidaro iliuzija, kad ir aš normali gydytoja. Ir ypač kai daktaras sako: "mano kolegė jus apžiūrės"."
    Juokinga situacija.
    Siūlau visada atsiklausti paciento sutikimo: "Ar galiu aprašyti Jūsų dviragę gimdą savo bloge"? Manau, reakcija būtų nemaloni, žmonės tokių dalykų nenori. Ypatinga nepagarba tai daryti jiems už akių. Šiuo atveju nukenčia ne vokietės, kurių asmenines, kartais skaudžias paslaptis ir kūno defektus tu viešini, o Lietuvos žmonės, kurių pasitikėjimas medikais, skaitant tokias istorijas, mažėja, bei Lietuvos medikai, kuriems ir taip ne visada lengva rasti pakankamą kontaktą su pacientais.
    Apie tai, kokie Lietuvoje medikai kyšininkai, manau, irgi nebūtina aprašinėti, nežinant tikrosios situacijos.
    Tai tiek, manau rasi kaip save išreikšti ir priimtinesniais būdais.
    Kiekvienas medikas, pakankamai ilgai dirbęs ligoninėje, žino daug visokių nutikimų, kurie, nors ir žemina pacientų orumą, pašaliniams gali pasirodyti komiški ir įdomūs. Daugelis mūsų galėtų rašyti 'blogus' ir turėti daug fanų. Bet blogai tokia tematika "Lietuvos medikai - kyšininkai", "štai, kokius defektus turi mano pacientai", "štai, kaip aš išdūriau pacientus" yra ypatingai reti (tiesą sakant, be tavojo daugiau nežinau nė vieno). Matyt yra tam priežastis (:
    Sėkmės ir įkvėpimo

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Absoliučiai nesutinku su jūsų nuomone, nes: 1) Julija aiškiai nurodė, kad tai yra medicininės pakraipos blog'as ir vienas svarbesnių adresatų yra būsimi gydytojai ir jaunesni studentai. Visi praeina teorinį kursą, tad ir aptariami atvejai nėra jokia paslaptis. 2) Čia nėra joks paslapčių viešinimas, nes yra labai abstrakčiai (t.y. be jokių datų, valandų, vardų ir pavardžių) rašoma apie labai konkrečius atvejus (ligas, operacijas ir t.t.). 3) Būtent jūsų pasakymas ,,Mane labiausiai stebino faktas'' ir parodo lietuviško ir vokiško mentaliteto skirtumus: vokiečiai seniai supranta, kas yra medicina (pacientė vokietė nematė problemos, kad apžiūrės studentė) ir kodėl svarbu yra dalintis savo patirtimis ir atradimais, tuo tarpu lietuviai labai daug turi tabu ir gėdingų temų, kas ir yra vėliau viena iš nekokybiško darbo priežasčių (yra lengviau priskirti šiaip ligą nei pasiskaityti ir pasidomėti retesniais atvejais ir taip palengvinti paciento gyvenimą). 4) Pasitikėjimas gydytojais mažėja ne dėl blog'ų, o būtent dėl nekokybiškai atliekamo darbo ir atsakomybės stokos (pvz gydytojų pareiškimai ''pas mus onkologiniame skyriuje nemirs pacientas, čia labai negerai statistikai, tam yra visokių kitų ligų kaip plaučių uždegimas ir pan.'' ). Grįžtant prie tos pačios Vokietijos- gydytojas taip niekada nepasakys- ne tik todėl, kad paprasčiausiai negalima taip sakyti, nes niekas taip ir nesako, bet todėl, kad pačiu pareiškimu gydytojas būtent ir parodo, kad nejaučia atsakomybės.

      Panaikinti
  2. Na, aš visiškai kitokios nuomonės nei Ivy Myu. Manau, kad čia nėra absoliučiai nieko blogo papasakoti, kas ir kaip buvo, nes tai, kas papasakojama niekada nepadės identifikuoti jokio konkretaus žmogaus, vadinasi tai tikrai nėra joks slaptų duomenų atskleidimas. Tai čia iš teisinės pusės. Ir jokios nepagarbos, mano nuomone, čia nėra, taktiškai gražiai aprašytos situacijos, nėra net jokių užuominų apie kažkokį netaktą. Ir jei paskaitytumėte kad ir teisės vadovėlius, tai visa teismų praktika supilta su tokiom detalėm, kad pasėdėjus prie google sėkmingai atrasite visokius nusižengimus padariusius žmones, nors jų duomenys kaip ir saugomi.
    Ir Lietuvos pacientų pasitikėjimas medikais nuo šito blogo tai tikrai nesmunka, smunka jis nuo kyšių, iš esmės, o tikrai jau ne nuo tokių rašinių, kuriuose parodoma tikra gydytojų realybė. Ir jei kuris pacientas įsivaizduoja, kad jo gydytojas su sesele neaptars, jei jis bus kažkoks išskirtinis (ar tai batais, ar tai ligos istorija) tai jam trūksta arba košės galvoje arba objektyvumo, nes esu absoliučiai tikra, kad taip daro visi. Ir nebūtinai iš blogos valios, juk galima aptarti žmogų jam už akių ir teigiamai ir neigiamai ir neišreiškiant jokios nuomonės, o tiesiog nusistebint. Ir taip pat reikia susitaikyti su tuo, kad jei praeisite ilgu koridoriumi poliklinikoje atrodydamas nors kiek kitaip nei visi, tai dauguma laukiančių apie tai pagalvos, kai kurie papasakos apie Jus savo artimiesiems ir draugams. Tai štai gydytojai irgi žmonės, ir kaip visi tai daro.
    Todėl dar kartelį norėčiau pasakyti Julijai, kad čia absoliučiai nieko blogo nėra. Jei mane taip aprašinėtų, net minties neturėčiau, kad čia kažkas baisaus :) tad nereikia susireikšminti, žmonių su panašiais dalykai daug, užtat, jei ir toliau taip rašyti, mes, skaitanty, galbūt išmoksim ką nors naudingo, kas mums vėliau padės geriau suprasti, kodėl gydytojas sako ar daro kažką vienaip ar kitaip ir pan :)
    Tad, Julija, nesikrimsk, nieko čia blogo nedarai ir komentarą parašęs žmogus gal šiaip turėjo kokią gyvenimišką situaciją, todėl per jautriai sureagavo ;)

    AtsakytiPanaikinti
  3. :D lulz - suprantu tą pacientę, kurios niekas neįspėjo dėl tų keturių savačių. Aš irgi frustruočiausi.

    O kai dėl pirštinių, tai kažkaip tau jas ten kreivai padavinėja - čia mes bent po 2-4 kartus per dieną jas maunamės ir dar negirdėjau, kad kažkas sistemingai nepataikytų. Net tie keli išskirtiniai internai iš Kauno, kurie internatūroje pirmą kartą iš viso į operacinę nuėjo (pas juos pasirodo, jei nenori, niekas neverčia), ir tie pataikė no problem.

    AtsakytiPanaikinti